Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wykład otwarty prof. dr. Serhija Rudenki z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego na UZ

17 stycznia 2023 r.

 

Wykad - filozofia.jpg

W najbliższy czwartek, 19 stycznia 2023 r., o godz. 17.00, w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 71 odbędzie się wykład otwarty prof. dr. Serhija Rudenki (Сергій Руденко) z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki pt. Fundamentals of Modern Ukrainian Identity.

 

Jest to już ostatni z cyklu ośmiu wykładów w bieżącym semestrze pt. Filozofia wobec problemu tożsamości. Cykl jest częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań”, realizowanego w Instytucie Filozofii UZ, finansowanego ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”. Projektem kieruje dr Paweł Walczak.

 

Strona internetowa projektu:

http://obliczafilozofii.pl/

 

 

Wykład ujawnia najbardziej fundamentalne komponenty współczesnej ukraińskiej tożsamości kulturowej oraz specyfikę jej funkcjonowania we współczesnych praktykach społecznych i kulturowych Ukrainy. Ukraińska tożsamość narodowa ma swoje historyczne korzenie, które sięgają XIX wieku. Kluczowe jest jednak rozróżnienie komponentów, struktury i mechanizmów współczesnej tożsamości ukraińskiej w porównaniu z jej historycznymi typami i formami, które nie dominują już we współczesnym społeczeństwie ukraińskim. Wykład przedstawia zwięzły przegląd i opartą na rzeczywistych przykładach analizę głównych historycznych projektów tożsamości narodowej, które były realizowane w XIX i XX wieku w okresie odrodzenia narodowego i okupacji sowieckiej. W ramach przeglądu historycznego przedstawię pojęcia „populizmu” i „antypopulizmu”, które odnoszą się do historycznych typów ukraińskiej tożsamości i wyjaśnię zjawisko „odroczonej nowoczesności”, którego skutkiem jest pojawienie się nowoczesnej ukraińskiej tożsamości narodowej. Następnie wyjaśnię podstawowe idee i mechanizmy kulturowe współczesnej ukraińskiej tożsamości, analizując główne narracje ukraińskiej kultury narodowej, stosunek do historii i kultury tradycyjnej oraz pozostawiając za sobą postkolonialne (post-sowieckie) praktyki.

 

 

Sergii Rudenko jest pracownikiem naukowym i profesorem, kierownikiem Katedry Badań na Wydziale Filozoficznym Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (Ukraina). Jest także członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Filozoficznego i Kosmologicznego. Zainteresowania badawcze Sergii obejmują ukraińską filozofię i kulturę; współczesna filozofia i kultura chińska; studia chińsko-europejskie; filozofia porównawcza; interdyscyplinarne studia z zakresu filozofii, językoznawstwa i antropologii kulturowej.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT