Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa grafik z cyklu ALTER EGO prof. Adama Romaniuka w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej

11 października 2021 r.

 

DSC_3184r.jpg

Wernisaż wystawy w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej, od lewej: E. Adaszyńska - dyrektor Biblioteki UZ, prof. B. Literska - prorektor ds. studenckich UZ, prof. P. Komorowska-Birger - dyrektor Instytutu Sztuk Wizualnych, dr Janina Wallis - kurator wystawy, prof. A. Romaniuk - autor grafik; fot. K. Adamczewski

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej autorstwa prof. Adama Romaniuka reprezentującego katowickie środowisko artystyczne. Artysta prezentuje grafiki z cyklu AlTER EGO wykonane w technice druku cyfrowego.

Honorowy patronat nad wystawą objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawa ALTER EGO została wpisana do kalendarza obchodów jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego i towarzyszy 30-leciu Instytutu Sztuk Wizualnych.


Wystawa czynna będzie do 30 listopada br. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 19.00, w soboty od 9.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam Romaniuk

Urodził się 25 stycznia 1949 r. w Gliwicach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u doc. Gerarda Labusa. Jest prof. tytularnym. Obecnie prowadzi Pracownię Cyfrografii w Katedrze Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego

w Radomiu.

 

Od 1974 roku  związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie z wielkim zaangażowaniem współtworzy środowisko. Nominacja profesorska w 1998 r. Uprawia grafikę warsztatową (wklęsłodruk, litografia, serigrafia), grafikę cyfrową i projektową (plakat, projektowanie książki, grafika prasowa). Autor prac badawczych dotyczących grafiki oraz licznych prac organizatorskich związanych z krajowymi i międzynarodowymi imprezami graficznymi Współpracuje z europejskimi firmami specjalizującymi się w produkcji papieru do druków artystycznych (Canon i Arches). Członek zarządu MTG w Krakowie (2006-2011), przewodniczący Jury Grand Prix Młodych w Krakowie, członek Jury Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu i MTG w Krakowie oraz jest kuratorem VI i następnych edycji (2012) TGP w Katowicach. Współorganizuje PrintArt Kraków - Katowice. W 2008 r. zostaje członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz Przewodniczącym Jury Miniatury Cyfrowej w Płocku i Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni. Angażuje się też w prace jury na Biennale Sztuki Krajów Nadbałtyckich oraz Grafiki Studenckiej w Poznaniu, Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych w Radomiu i w prace jury na II Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT w Warszawie (2012 r.).

Pełni też funkcję Dyrektora Artystycznego ArsGrafia Festiwal, który jest cykliczną (co 3 lata) imprezą konkursową połączoną z wystawą PrintArt Kraków-Katowice. Od 2010 r. jako członek Rady Programowej współpracuje z BWA w Katowicach,  jest członkiem zespołu redakcyjnego wydawnictwa Bieguny/Poles podsumowującego Festiwal ArsGrafia oraz konferencję pod tym samym tytułem. Pełnił też funkcję członka Rady Programowej IX Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

 

Brał udział w 41 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych w Polsce, Europie i USA.

 

Prace artysty znajdują się muzeach, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m. in. Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Stowarzyszeniu Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Folwgang Museum w Essen, Kjarvalsstadir Reykjavik w Islandii, University of Nebraska-Lincoln, MDM w Warszawie, Kolekcji Artoteki Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Museu Nacional de Soares Dos Reis, Porto Portugalia, Europejskim Biennale Sztuki Baden-Baden, Niemcy, Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej, Mediolan, Włochy oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie, Czechy.

 

Jego wystawy są prezentacją nowatorskich poszukiwań i precyzowania własnych koncepcji graficznych.

 

Nagrody i odznaczenia (wybór) :

 

1974 - Nagroda Ministra Kultury za pracę dyplomową

1979 - Nagroda Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Warszawa

1980 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za zestaw projektów wydawniczych dla Ministerstwa

1987 - Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia

1989 - Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia

1993 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III Stopnia

2000- Nagroda Prezesa Zarządu Głównego ZPAP w Warszawie, IV Triennale Grafiki   Polskiej, Katowice

2002 - II Nagroda Publiczności Grand Prix, MTG Katowice

2007 - Zasłużony dla Kultury Polskiej - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2008 - Nagroda Rektora ASP w Katowicach I stopnia

2009 - Nagroda Rektora ASP w Katowicach I stopnia, Złoty Krzyż Zasługi- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

2011- Nominacja do nagrody Najpiękniejsze Książki Roku 2010 – w 51. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w Warszawie za pozycję: Tu byłem. Maciej Bieniasz/Iwas here,  Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagroda Rektora ASP w Katowicach I Stopnia, Medal Komisji Edukacji Narodowej

2012 - Medal Złoty za Długoletnią Służbę – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Nagroda Rektora ASP w Katowicach II Stopnia

2013 - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2014 - Wyróżnienie honorowe za grafikę, 43. Salon Zimowy- Radom 2014

 

 

Zdjęcia z wernisażu wystawy w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej, który odbył się 1 października 2021 r. Fot. K. Adamczewski.

 

 

 

DSC_3197r.jpg prof. Alferd Romaniuk.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT