Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa pokonkursowa studentów kierunku architektura na UZ

19 października 2021 r.

 

DSC_4105r.jpg

Wystawa pokonkursowa, od lewej: prof. Wojciech Strzyżewski - rektor UZ, studenci: Artur Podgórski, Adriana Jasiak, Klaudia Wolanin, Zbigniew Strenk oraz mgr inż. arch. Mirosław Strzelecki; fot. K. Adamczewski

W Instytucie Architektury i Urbanistyki UZ odbyła się pokonkursowa wystawa i wręczenie nagród w konkursie architektonicznym na zespół mieszkaniowy przy ul. Herberta w Zielonej Górze. W konkursie brali udział studenci III roku architektury (obecnie już IV roku). Nagrody ufundował i wręczył laureatom rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciech Strzyżewski.

 

Pomysłodawcą konkursu był mgr inż. arch. Mirosław Strzelecki. Zadaniem studentów było przygotowanie propozycji projektowej na osiedle mieszkaniowe. Projekt musiał sprostać wymaganiom takim jak: przeludnienie, deficyt pracy, degradacja ekosystemów, anomalie pogodowe, brak wody pitnej, coraz większe zaopatrzenie w energię elektryczną, problemy komunikacyjne i nowe sposoby komunikowania się. Studenci w swoich pracach zaproponowali swoje rozwiązania tych problemów.

 

Zdaniem mgr inż. arch. Mirosława Strzeleckiego studenci wykazali się wysokim poziomem i pomysłowością: Moim zdaniem konkurs był udany, mamy świetne prace. Studenci przemyśleli problemy i znaleźli ich innowacyjne rozwiązania.

 

Pierwsze miejsce zajął Artur Podgórski: W swojej pracy najbardziej skupiłem się na mieszkaniach modułowych. Chciałem, żeby można było je przemieszczać w razie potrzeby. Jeżeli podobna konstrukcja mieszkaniowa będzie znajdowała się w innym mieście, np. w Warszawie, Krakowie, to możemy przetransportować to mieszkanie, w całej jego formie, przewiesić tirem do innego miasta i tam zamontować je w tej konstrukcji. Dzięki temu będzie można mieszkać mobilnie. Od początku wiedziałem, co chciałem uzyskać, dlatego nie miałem większego problemu ze stworzeniem tego projektu.
 

Drugie miejsce, Zbigniew Strenk, a trzecie miejsce Adriana Jasiak. Wręczono również nagrodę honorową, którą otrzymała Klaudia Wolanin. Jej propozycją było osiedle mieszkaniowe, które było jednocześnie parkiem. Wszystkie prace robią wrażenie swoim nowoczesnym i funkcjonalnym spojrzeniem na dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe. 

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT