Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa prof. Z. Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach w Galerii Biblioteki UZ

18 marca 2022 r.

 

IMG-20220318-WA0046.jpg

Wernisaż wystawy prof. Zbyňka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej; fot. K. Doszczak

W Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej otwarto dziś wystawę prof. Zbyňka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach. W Zielonej Górze artysta prezentuje prace z cyklu Wyodrębnienie znaku / Extrakce znaků / Extraction of Sign. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany.


Wystawa będzie czynna do 15 maja 2022 r. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00-19.00, a w soboty od 9.00-17.00.

 

Artysta, który jest miłośnikiem i kolekcjonerem książek, dostrzegając kulturotwórczą rolę biblioteki uniwersyteckiej w środowisku akademickim, wystawę Wyodrębnienie znaku dedykuje właśnie bibliotece. Jest to kontynuacja wcześniejszej wystawy, która poprzednio była prezentowana w Galerii Pryzmat w Krakowie (jej kuratorem był prof. Stanisław Tabisz - ówczesny prezes ZPAP w Krakowie). Realizacja wystawy w Zielonej Górze planowana była już w 2018 r. Niestety sytuacja epidemiologiczna, śmierć prof. dr hab. Stanisława Tabisza, a teraz wojna na Ukrainie wpłynęły na termin, ale i treść ekspozycji. Cezura czasowa obejmuje prace  z lat 2010-2022 i stanowi dokumentację życia społeczeństwa przed tymi wydarzeniami,  a jednocześnie wskazuje co jest ważne dla dokonań twórczych artysty obecnie.

 

 

 

 


Zbyněk Janáček jest członkiem Stowarzyszenia Grafików Czeskich Hollar w Pradze, Stowarzyszenia ART Praha, Stowarzyszenia Q w Brnie, Umelècká beseda, Praga oraz jest członkiem Klubu Konkretystów KK3 ze wsparciem asystentów prof. Dariusza Gajewskiego i dr. Jakuba Cikały. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach.

 

Od 1991 r. prowadził zajęcia w Uniwersytecie Ostrawskim na stanowisku adiunkta w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. W 1998 r. przeprowadził przewód habilitacyjny w dziedzinie sztuki plastyczne w Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu. Do 2015 r. dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego (Czechy). Obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach.

 

Zbyněk Janáček jest cenionym pedagogiem i wybitnym artystą grafikiem, doskonale znanym w europejskim środowisku graficznym. Jego aktywność koncentruje się głównie w obszarze grafiki warsztatowej. Jego wcześniejsze prace powstawały w technice linorytu kolorowego. Obecnie zajmuje się serigrafią, drukiem cyfrowym oraz wideo.

 

Jest profesorem wizytującym na uczelniach artystycznych w Polsce, m. in. prowadził zajęcia ze studentami ASP w Katowicach, w Zakładzie Grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy na ASP we Wrocławiu.

 

Zorganizował wiele wystaw indywidualnych w Pradze, Ołomuńcu, Uherskim Hradiszczu, Hranicach na Morawie, Hawierzowie, Opawie, Krakowie i Ostrawie. Od 1994 r. brał udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentacjach twórczości graficznej za granicą (Polska, Niemcy, Słowacja, Kanada, Brazylia, Włochy, Indie, Chorwacja, Rosja, Kostaryka, Węgry, Korea, Grecja i wielu innych krajach).  Brał udział w wystawach czeskiej grafiki 2. połowy XX w. (Galeria Mánes). Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Vladimíra Boudníka,  Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Kraków 2013, w Stambule, uczestnik Międzynarodowego Triennale Grafiki w Warszawie „Imprint” w 2014 r. oraz wielu wystaw w Czechach i za granicą.

 

 

 

Fotogaleria z otwarcia wystawy; fot. K. Doszczak.

 

IMG-20220318-WA0047.jpg IMG-20220318-WA0017.jpg IMG-20220318-WA0030.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT