Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa prof. Zdzisława Mackiewicza „PAD” w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki

13 grudnia 2022 r.

 

plakat_Zdzislaw Mackiewicz.jpg

W piątek, 16 grudnia br., Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy prof. Zdzisława Mackiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta zaprezentuje prace z cyklu „PAD” oparte na grafice wektorowej, a zwłaszcza rysunku, w którym nadrzędnym środkiem wyrazu plastycznego jest linia.


Wernisaż wystawy planowany jest na godz. 11.00. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawę można zwiedzać od 16.12. 2922 r. – 31.01.2023 r. w godz. od 9.00 – 15.00.


Serdecznie zapraszamy!

 

 

Zdzisław Mackiewicz - Studia – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Katedrze Grafiki, prowadzi dyplomującą pracownię Grafiki Multimedialnej (dr habilitowany sztuki w dyscyplinie artystycznej fotografia, profesor nadzwyczajny).

Zorganizował 39 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych tu i tam.

Uprawia fotografię i grafikę. Realizacje fotograficzne: cykle “Blachy, szmaty, folie, papier…”, “Światła”, “Polaryzatory”, “Awers Rewers”, “Awers Rewers - kalejdoskop”, “Obrotowe”, “Odwróceni – rewers”, “Odwróceni – awers”, “Odwróceni – awers XS”, “Odwróceni – awers XZ”, “Odwróceni – rewers 2”, UMA, Human, Flightless - AR, Introspectio.

Realizacje graficzne: cykle “PL”, “Pad”.

 

 

O wystawie.

Prace z cyklu graficznego “Pad”.

 

Cykl „PAD” to prace powstałe wyłącznie na urządzeniu przenośnym iPad’zie, opieram się w nich wyłącznie na grafice wektorowej a właściwie na rysunku, koncentruję się na ekspresji jaką dają swobodne, nieskrępowane emocje towarzyszące procesowi opracowania grafiki. Grafiki te nie niosą żadnych treści, moja praca polega w nich na wyrażaniu czysto estetycznych pragnień najprostszym środkiem wyrazu plastycznego jakim jest linia.

 

 

Interesuje mnie, nie to, co obraz przedstawia w naturalistyczny, materialny sposób ale to co można wydobyć z otoczenia dla potrzeb czystego obrazu i sensu jego konstrukcji z zachowaniem szacunku dla tego, co zapisała klisza, matryca cyfrowa, gest.

 

Zdzisław Mackiewicz

 

 

 

 

 

 

 

1.jpg 3.JPG
1. Pad - Sumo - 17A,B,C druk cyfrowy / 70x300 cm / 2014 r. 2. Pad - Sumo - 04 / druk cyfrowy / 70x100 cm / 2014 r.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT