Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Za nami spotkanie promocyjne książki „Młody Politolog”

17 listopada 2022 r.

 

DSC_2110r.jpg

Uczestnicy spotkania promującego książkę „Młody Politolog”; fot. K. Adamczewski

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie promujące książkę „Młody Politolog”, którą napisali uczniowie i uczennice szkół średnich. Jest ona pierwszą tego typu publikacją naukową w Polsce. Dziewięcioro licealistów zdecydowało się podjąć wyzwanie, a  książka prezentuje owoce ich pracy badawczej. Publikacja powstała w ramach projektu naukowego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ (INPA), a jej redaktorami naukowymi są dr Wioletta Husar-Poliszuk i dr Arkadiusz Tyda.
 

Jak już pisaliśmy wcześniej, tematyka artykułów w „Młodym Politologu” jest różnorodna. Poruszone zostały kwestie lokalne, jak te dotyczące przemkowskich murali i ich funkcji rozbudzania świadomości historycznej oraz zielonogórskiej Młodzieżowej Rady Miasta, a także problemy współcześnie skupiające uwagę nie tylko Polaków, ale również społeczności międzynarodowej: COVID-19, Strajk Kobiet, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wojna w Ukrainie. Młodzi badacze podjęli też kwestię nierówności między piłkarkami nożnymi a piłkarzami, wpływu mediów społecznościowych oraz raperów komentujących wydarzenia w Polsce. Wszystkie te teksty łączy próba społeczno-politycznej, niekiedy historycznej i kulturowej analizy. Celem pracowników INPA było stworzenie unikalnego w skali kraju projektu, w którym licealiści dostaliby szansę nie tylko stawiania pierwszych kroków w świecie nauki w roli badacza, ale także włączenia się w środowisko akademickie, co miałoby sprzyjać wyzbyciu się obaw przed podjęciem studiów.
 

W wydarzeniu promującym książkę, wzięli udział autorzy artykułów, redaktorzy naukowi dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda, a także zaproszeni goście i członkowie kół „Młodego Politologa”. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty dr Wioletty Husar-Poliszuk i dra Piotra Małczyńskiego dla młodzieży szkół średnich, która przygotowywała artykuły do drugiej części książki oraz wykład dr Anny Ratke-Majewskiej „Ekologia a polityka”.

 

 

DSC_2090r.jpg DSC_2093r.jpg DSC_2097r.jpg

fot. K. Adamczewski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT