Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zapraszamy na X Dni Polsko-Niemieckie na UZ

6 października 2022 r.

dni niemieckie.jpg


W ramach X Dni Polsko-Niemieckich Rektor i Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają 7 października br. o godzinie 18:00 do auli uniwersyteckiej przy ul. Podgórnej 50 na koncert „Muzyka bez granic” w wykonaniu Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej (DPJO) oraz Państwowej Orkiestry Brandenburskiej Frankfurt/ O (BSO FF/O). Dyrygować będą Hannes Metze, Maciej Ogarek i Bartłomiej Stankowiak.

Koncert wpisuje się w obchody Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry. Z tej okazji podczas koncertu obie orkiestry wykonają m.in. utwór Krzysztofa Pendereckiego, dra honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane teksty literackie w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ekologicznych. Koncert powtórzony zostanie nazajutrz we Frankfurcie/O w Konzerthalle.
 


W programie X Dni Polsko-Niemieckich organizowanych przez Centrum Kultury i Języka Niemieckiego (CKiJN) Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazły się również: 


7 października w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbędzie się spotkanie słuchaczy z grupą przedstawicieli Towarzystwa Polsko-Niemieckiego (Deutsch-Polnischer Verein) z Cottbus. W programie czytanie poezji w obu językach, spacer po mieście i udział w wieczornym koncercie w auli UZ.


• Dzięki wieloletniej współpracy CKiJN z WiMBP im. C. Norwida w Bibliotece „Kleks” we wtorki: 4 i 18 października dla dzieci ze szkół podstawowych oraz w filii nr 5 w poniedziałek  17 października odbędą się spotkania z językiem niemieckim z cyklu: „Bardzo głodna gąsienica”.


17 listopada (czwartek) z okazji Światowego Dnia Czytania polskie dzieci, uczące się języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem i niemieckie dzieci z palcówki oświatowej Froebla we Frankfurcie/O podopieczne klubów Kiwanis z Zielonej Góry i Frankfurtu/O będą czytać podczas spotkania na teamsach teksty w języku polskim i niemieckim.


24 listopada (czwartek) w Miejskim Przedszkolu nr 11 dla dzieci rozpoczynających naukę języka niemieckiego będzie miało miejsce „Spotkanie z kulturą i językiem niemieckim”.


• W Klubie Tygodnika Powszechnego w Zielonej Górze planowana jest projekcja filmu dokumentalnego „Cicho pod prąd” reż. Tomasza Kycia i Roberta Żurka o pionierach polsko-niemieckiego pojednania. Po projekcji rozmowa o filmie.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT