Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zdrowie publiczne a prawa człowieka i demokratyczny system polityczny – ogólnopolskie webinarium naukowe

14 czerwca 2021 r. 

webinar.png

Uczestnicy webinarium. Fot. archiwum prywatne dr hab. Martyna Łaszewska-Hellriegel, prof. UZ

Dnia 9 czerwca 2021 r. odbyło się ogólnopolskie webinarium naukowe pt. „Prawa człowieka a przyszłość zdrowa publicznego w zmieniającym się świecie” zorganizowane przez Katedrę Teorii, Filozofii i Historii Prawa i Katedrę Prawa Konstytucyjnego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Pandemia uświadomiła nam, jak ważne role odgrywa prawo i regulacje dotyczące zdrowia publicznego. Pojawiły się liczne teksty dotyczące powiązania różnych aspektów prawa z sytuacją pandemii. Celem webinarium było zogniskowanie rozporoszonych badań w Polsce nad relacją prawa i zdrowia publicznego. Przyjętym przez organizatorów założeniem normatywnym webinarium było połączenie zdrowia publicznego z prawami człowieka i demokratycznym systemem politycznym. 

 

Obrady otworzyli: dr hab. Andrzej Bisztyga prof. UZ, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UZ i dr hab. Martyna Łaszewska-Hellriegel, prof. UZ, kierownik Katedry Teorii Filozofii i Historii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych UZ. Referaty wygłosili znakomici prelegenci z ośrodków naukowych z Polski i Austrii: dr hab. Jakub Pawlikowski, prof. UKSW, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Marta Szabat z Uniwersytet Jagiellońskiego, Piotr Eckhardt z Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Julia Kapelańska-Pręgowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr Joanna Zdanowska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Janusz Jaroszyński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dr Ewa Kwiatkowska z Akademii Leona Koźmińskiego i Antoni Napieralski z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Podsumowania konferencji dokonał prof. Jacek Mazurkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego.  Prowadzenia paneli i moderowanie dyskusji podjęli się prof. Adam Czarnota z University of New South Wales i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz  dr Anna  Chodorowska i dr Michał Stambulski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

 

Podczas webinarium wywiązała się gorąca dyskusja nad palącymi problemami związanymi ze zdrowiem publicznym dlatego organizatorzy pragną kontynuować spotkania w formie naukowych webinariów i konferencji cyklicznie. Kolejne webinarium zaplanowano na październik 2021. 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT