Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” zaprasza na kolejny koncert

27 września 2021 r.

Cantores.jpg

fot. Jan Mazur.

Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze  „Cantores”  zaprasza na kolejny koncert z cyklu  Thesaurus Chori Saganensis. Tegoroczna edycja obejmuje dwa  koncerty i jest kontynuacją realizowanego od sześciu lat projektu (wcześniejsza nazwa: Chori Saganensis) dotyczącego przywracania kulturze muzycznej osiemnastowiecznych zabytków pochodzących z dawnej biblioteki klasztoru augustianów w Żaganiu. 

 

Ten unikatowy zbiór jest największym i jednym z najbardziej istotnych elementów muzycznego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. W  ramach tej edycji zostanie przygotowanych i wykonanych dziewięć współczesnych premier dzieł ze zbioru żagańskiego. 

 

Koncerty odbędą się w Żaganiu i w Zielonej Górze.  Prezentowane wykonania zostaną zrealizowane z dbałością o dotrzymanie tzw. historycznej praktyki wykonawczej z użyciem kopii instrumentów i technik gry, co gwarantuje powrót do brzmienia zbliżonego do autentycznego. 

 

Koncert w Żaganiu odbył się 29 sierpnia 2021 r. W pięknie odrestaurowanym prezbiterium kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, koncertował zespół Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Wspaniałe wnętrze o świetnej akustyce wypełniła osiemnastowieczna muzyka, która zapewne wcześniej była tu wielokrotnie wykonywana. Można powiedzieć, że dokonał się jej symboliczny powrót po ponad dwustu latach.
 

W programie koncertu w Żaganiu znalazły się cztery współczesne premiery: K. Loos Missa in D, dwie arie kontrafakturowe - jedna  autorstwa C. H. Grauna – Aria Benedicamus patrem, druga to dzieło G. B. Pergolesiego- Aria Maria gustum oraz dwa offertoria: Anonim- Vos genii accurite  i  Beata es virgo S. Grabe. To ostatnie dzieło miało już swoją premierę w ubiegłym roku, a tegoroczne wykonanie było premierą żagańską. 

 

Drugi z koncertów, odbędzie 16 października 2021 r. o godz. 20.00, w Zielonej Górze w konkatedrze pw. Św. Jadwigi. Program obejmie pięć współczesnych premier kompozycji z biblioteki żagańskiej.  

Będą to: Nieszpory V. Rathgebera, dwie arie kontrafakturowe C. H. Grauna oraz dwa offertoria; F.X. Brixiego Veni creator oraz anonimowe Huc, huc gentes properate.

 

Podobnie jak w przypadku koncertu w Żaganiu wykonawcą będzie zespół Cappella Viridimontana również pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Z racji znacznie mniejszego wnętrza konkatedry, w porównaniu z kościołem żagańskim, zespół wykonawców będzie zmniejszony, bardziej kameralny. Z powodu barokowych Nieszporów V. Rathgebera w składzie instrumentów pojawi się fagot barokowy. Wstęp wolny.


 

„Koncert będzie dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu 4 „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

 

Ministerstwo Kultury Dziedfzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy instytut muzyki i tanca +.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT