Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zielonogórzanie w programie telewizyjnym THE VOICE SENIOR

12 stycznia 2022 r.

 

voice sredni senior.jpg

W najbliższą sobotę (15 stycznia br.) o godz. 20.00 w TVP2 w programie THE VOICE SENIOR będziemy mogli zobaczyć czwórkę absolwentów wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, którzy ukończyli studia w połowie lat 80. Bożena Wesołowska, Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki wystąpią w programie jako zespół „Lepiej późno niż wcale”. Wszyscy czworo bardzo aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym uczelni w czasie studiów, ale też po ich ukończeniu. Trzymamy kciuki za naszych starszych kolegów i prosimy o głosy!

 

 

„Lepiej późno niż wcale” - historia zespołu

[Lech Sawicki] Historia naszego zespołu jest dość krótka – nudząc się w przerwie covidowej poprzedniej zimy wpadłem na pomysł, aby odświeżyć stare wypróbowane kontakty i wspólnie pośpiewać. Podzwoniłem po znajomych – Bożenka i Ola bez dłuższego namysłu chętnie przystąpiły do współpracy, Benek był na miejscu. Wybór tych a nie innych osób był nieprzypadkowy bowiem chodziło o głosy poruszające się w różnych skalach. Po głowie chodził mi kwartet wokalny śpiewający w stylu „The Manhattan Transfer”. I tak Bożenka obsadza sopran, Ola alt, Benek tenor a ja baryton. Na którejś z prób zaproponowałem nazwę „Lepiej Późno Niż Wcale” która została przyjęta. W międzyczasie uzmysłowiliśmy sobie, że wszyscy jesteśmy „pełnoletni” i kwalifikujemy się wiekowo do programu THE VOICE SENIOR, nagraliśmy zatem roboczo pierwsze dwa kawałki i wysłaliśmy zgłoszenie, które ku naszemu zaskoczeniu zostało przyjęte. Tak więc spośród oszałamiającej liczby prawie tysiąca zgłoszeń zostaliśmy przyjęci do wąskiej ok. 40-osobowej ekipy uczestników programu. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej drogi w programie, po jego zakończeniu zamierzamy dalej razem śpiewać.

 

 

BOŻENA WESOŁOWSKA – jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne (1986). Po studiach podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Czerwieńsku, obecnie jest nauczycielem muzyki i plastyki. W latach 2010-2017 była nauczycielem muzyki w Gimnazjum Nr 6 w Zielonej Górze. W czasie studiów współpracowała jako wokalistka z zespołami prowadzonymi przez Jerzego Szymaniuka: Big-Bandem „Novita”, Big-Bandem „Mrowisko” (działającym przy WSP), a następnie z zespołem „Old Friends Orchestra”. Jest założycielką chóru młodzieżowego „Gaudeamus” przy MGOK w Czerwieńsku, chórzystką chóru „Polirytmia” przy Domu Harcerza w Zielonej Górze.
Obecnie jest sopranistką w kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż wcale”.


Ukończyła studia podyplomowe:

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Terapia zajęciowa z arteterapią, a także liczne kursy w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży.

W trosce o rozwój kultury wśród dzieci i młodzieży kontynuowała prowadzenie chóru ,,Bel Canto”. Wstąpiła do Ogólnopolskiego Programu ,,Śpiewająca Polska” odnosząc liczne sukcesy - I miejsce w VIII i IX przeglądzie Śpiewającej Polski w Zielonej Górze.

Inne nagrody:

 • wyróżnienie w Lubuskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów w Gorzowie
 • wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie
 • w roku 2019 uzyskała nagrodę im. Alfreda Paszaka, Złoty kamerton na konkursie Zielona Nutka w Zielonej Górze, a chór ,,Gaudeamus” działający przy Domu Kultury w Czerwieńsku otrzymał główną nagrodę w konkursie ,Zielona Nutka.

 

 

ALEKSANDRA MATUSIAK–KUJAWSKA - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu w Nowej Soli oraz 3 lata wokalistyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne.

Inne kwalifikacje:

 • dyplom muzykoterapeuty w dwuletnim dwustopniowym szkoleniu w Centrum Psychiatrii i neurologii w Warszawie
 • uprawnienia muzyka zawodowego
 • szkolenia z zakresu tańca, emisji głosu, zajęć muzyczno- ruchowych, organizacji czasu wolnego dla dzieci, dorosłych i seniorów,


Zatrudnienie:

Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Zagłębia Miedziowego w Lubinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, PWSZ w Wałbrzychu, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Żarach (wykładowca z przedmiotów przygotowujących studentów do pracy z dziećmi w różnych placówkach - przedszkola, świetlice, szkoły, placówki wakacyjnego wypoczynku oraz do pracy z ludźmi starszymi w Domach Opieki, w Domach Samotnej Matki, w Sanatoriach, w Klubach Seniora i Uniwersytetach III Wieku, Ośrodkach Pomocy Społecznej; praca w charakterze muzykoterapeuty), Lubuski Teatr, Estrada Ziemi Lubuskiej, Lubuskie Centrum Artystyczne i Koncertowe, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

 

Osiągniecia:

 • laureatka brązowego samowara na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1976)
 • Nagroda Główna i samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Biełyje Rozy w Zielonej Górze (2006)
 • Grand Prix na Festiwalu Uniwersytetów III Wieku w Warszawie (2010) oraz trzykrotnie II i III miejsce
 • laureatka z nominacją do finału w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej (2020)
 • brała udział w warszawskim etapie X Faktora (2014), w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2019),
 • brała udział w festiwalach: Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, Żołnierskiej w Kołobrzegu i Połczynie;
 • odbyła liczne koncerty po Polsce i Związku Radzieckim, śpiewała w Emiratach Arabskich, w byłej Jugosławii, koncerty w krajach Europy Wschodniej, koncerty w Ambasadzie Polski w Berlinie i w Moskwie, w konsulacie w Kijowie, koncerty w Budapeszcie, w Pradze.
 • Przez 7 lat była solistką wojskowych zespołów estradowych z Warszawy i Bydgoszczy.
 • Występowała i występuje nadal z recitalami na większych i mniejszych scenach.

Obecnie bierze udział w III edycji The Voice Senior z kwartetem „Lepiej późno niż̇ wcale”

 

 

BERNARD ŁYŻWIŃSKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. W latach 1980-1990 tenor w chórze akademickim. Także tenor w chórze akademickim „Cantores”. Jeden z głównych inicjatorów przekształcenia chóru wychowania muzycznego na WSP w Zielonej Górze w autentyczny chór akademicki „Cantores” - później manager i prezes chóru.

W międzyczasie: nauczyciel akordeonu w Szkole Muzycznej I st. w Krośnie Odrzańskim, instruktor w Lubuskim Towarzystwie Muzycznym, nauczyciel przedmiotów muzycznych w Studium Nauczycielskim w Sulechowie, prywatna działalność edukacyjna (muzyczna) i obecnie - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie.

Doświadczenie muzyczne i wokalne: saksofon altowy w szkolnym zespole wokalno-instrumentalnym w szkole średniej, prowadzenie zespołu wokalno-instrumentalnego w czasie służby wojskowej w Choszcznie, tenor w chórze akademickim „Cantores”, tenor i instrumenty klawiszowe w sulechowskim zespole ”Fifty-fifty” (Srebrny Samowar na XXIII festiwalu piosenki radzieckiej Zielona Góra 1987), vocal i instrumenty klawiszowe w zespole Irys-Band w Zielonej Górze, prowadzenie szkolnych zespołów wokalnych i wokalno- instrumentalnych w Studium Nauczycielskim, gimnazjum i w szkole podstawowej (Łubudubu, Antybiotyk, chór Crescendo) praca z solistami szkolnego studia piosenki, współprowadzenie i śpiew (tenor) w zespole nauczycielskim „Lech, Ben & company” i wreszcie tenor w lubuskim kwartecie wokalnym „Lepiej późno niż̇ wcale” ( biorącym udział w programie telewizyjnym „The Voice Senior III”).

Zainteresowania: opracowania i aranżacje utworów muz. i piosenek (także dla kwartetu „Lepiej późno niż̇ wcale”), grafika komputerowa, mechanika pojazdowa oraz dozgonna przyjaźń́ z instrumentem o nazwie akordeon.

 

 

LECH SAWICKI - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, kierunek wychowanie muzyczne. Ognisko muzyczne w klasie akordeonu ukończył  eksternistycznie, ,zbiegło się to z ukończeniem szkoły podstawowej (1972 r.). Miał już wówczas za sobą 2-letni staż w harcerskim zespole instrumentalno-wokalnym. Ucząc się dalej w TMR w Strzelcach Krajeńskich równolegle uczył się zaocznie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie.

Założyciel grupy instrumentalno-wokalnej „CZAS”. Zespół wielokrotnie brał udział w warsztatach wokalnych ( Lubliniec) pod opieką zespołu „Novi Singers”. Brał wielokrotnie udział w telewizyjnych programach „Szansonada", w  opolskich „Debiutach”.

W 1986 roku założył zespól „Fifty-Fifty”, który zdobył srebrny samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1987). Nagrodą była 4-tygodniowa trasa w ZSRR, a następnie w Bułgarii. Na początku lat 90. związał się z grupą „Destiny”, z którą grał w Niemczech i Szwajcarii. Po powrocie z kontraktu zajął się edukacją muzyczną dzieci. W 1995 r. spośród swoich uczniów gry na instrumencie założył grupę dziecięcą „Odgłosy strychu”, w której grał między innymi na fortepianie jego 11-letni syn Piotr i pięcioro jego przyjaciół. Zespół grał i śpiewał autorskie piosenki L. Sawickiego do tekstów znanych poetów. W 1998 r. zespół „O.S.” wygrał Ogólnopolski Festiwal Piosenki Szkolnej w Gnieźnie z jego utworem „Pójdźmy tam”.

Prowadził również inne zespoły: „Smerfy”, „Leśni”, „Bez próby”. Pracując w SP nr 3 w Sulechowie wspólnie z Benkiem Łyżwińskim założyli grupę śpiewających nauczycieli „Lech, Ben & Company".

Obecnie, będąc na emeryturze, dalej edukuje dzieci prowadząc zajęcia umuzykalniające w dwóch przedszkolach, w zielonej szkole „Karczmy Taberskiej” w Janowcu oraz na prywatnych lekcjach nauki gry na gitarze i fortepianie. Wolne chwile spędza wraz z Marleną - swoją towarzyszką życia - głównie na rowerach, którymi przejechali wspólnie pół Europy.

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT