Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zmarł prof. Stefan Kowalski, były prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą WSP

28 kwietnia 2022 r.

 

Stefan Kowalski.jpg

prof. dr hab. inż. Stefan Jan Kowalski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż 27 kwietnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. inż. Stefan Jan Kowalski, były prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze w latach 1993-1996. Wieloletni nauczyciel akademicki i pracownik Wydziału Technologii Chemicznej, założyciel  i kierownik Zakładu Inżynierii Procesowej  Politechniki Poznańskiej w latach 2005 – 2016.

 

Profesor Stefan Jan Kowalski był znanym i cenionym w Polsce i za granicą specjalistą z inżynierii chemicznej oraz mechaniki stosowanej w zakresie modelowania i numerycznych rozwiązań zagadnień związanych z procesami równoczesnego transportu ciepła i masy w kapilarno-porowatych ośrodkach. Do największych osiągnięć można zaliczyć opracowanie teorii suszenia w ujęciu termomechanicznym, metody emisji akustycznej w monitorowaniu procesów suszenia, metod suszenia hybrydowego oraz metod suszenia materiałów biologicznych.

Profesor Stefan Jan Kowalski był członkiem Komitetu Inżynierii Chemicznej PAN oraz członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Suszarnictwa, autorem szeregu publikacji, książek i rozdziałów w książkach o zasięgu krajowym i zagranicznym. Został uhonorowany nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Societas Humboldtiana Polonorum”, odznaką honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Dla studentówi doktorantów był uznanym pedagogiem i wychowawcą.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Stefana Jana Kowalskiego rozpoczną się 2 maja 2022 r. mszą świętą o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Józefa na Szczepankowie. Po jej zakończeniu o godzinie 12:00 odbędzie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Spławiu.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT