Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zmarł doc. dr inż. arch. Tadeusz Maszkiewicz

doc. T.Maszkiewicz właściwy.jpg

Fot. Kazimierz Adamczewski. Zdjęcie pochodzi z połowy lat 70. XX w.

11 października 2017 r.

 

 

Dopiero dziś dotarła do nas wiadomość, że w poniedziałek, 9 października 2017 r. zmarł w wieku 87 lat doc. dr inż. arch. Tadeusz Maszkiewicz (1930-2017). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 1954 r. został tam asystentem w Katedrze Budowli Przemysłowych. W latach 1956-1962 pracował w Dolnośląskim Biurze Projektów Górniczych. Tytuł doktora nauk technicznych otrzymał w 1967 r.

 

Z  Wyższą Szkołą Inżynierską doc. T. Maszkiewicz był związany  niemal od początków jej istnienia. Od razu podjął pracę nad utworzeniem Wydziału Budownictwa Lądowego, co formalnie nastąpiło dnia 1 września 1968 r. Doc. T. Maszkiewicz był  pierwszym dziekanem tego Wydziału (1968–1973). W przyszłym roku Wydział, obecnie Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, będzie obchodził 50-lecie istnienia.

 


W kolejnych latach, doc. T. Maszkiewicz pełnił wiele ważnych dla społeczności akademickiej funkcji – zastępcy dyrektora Instytutu Budownictwa i kierownika Zakładu Architektury. W latach 1984-1987 był prorektorem d/s nauczania i wychowania Wyższej Szkoły Inżynierskiej im. J. Gagarina.

 


Dokonania doc. T. Maszkiewicza to nie tylko organizacja działań wydziału, instytutu i zakładu. Doskonale rysował, był czynnym architektem i pozostawił po sobie wiele projektów, wśród których sporo otrzymało nagrody bądź wyróżnienia. Przez lata uczestniczył w pracach Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego O/PAN w Poznaniu. Był architektem miejskim w Żarach, członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich.  Przez Ministra Kultury i Sztuki został wyróżniony statusem Twórcy. Otrzymał także prestiżowy medal Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie architektury i urbanistyki.

 


Odszedł Człowiek, który zapoczątkował historię zielonogórskiego kształcenia w dziedzinie budownictwa i architektury na poziomie studiów wyższych. Wieloletni wykładowca, wychowawca kilku pokoleń studentów zielonogórskiej uczelni. Autor wielu książek, publikacji oraz realizacji projektów architektonicznych, laureat wielu nagród w konkursach architektonicznych i urbanistycznych.

 

 

Pogrzeb doc. Tadeusza Maszkiewicza odbędzie się jutro, to jest we czwartek, 12 października 2017 r. o godz. 12.30 na starym cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT