Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Znamy już zwycięzców maratonu programowania CuValley Hack 2022

14 marca 2022 r.

 

DSC_5677r.jpg

Od lewej: prof. Maria Mrówczyńska, prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ, prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i finansów UZ, Konferencja Technologiczna DOLINA MIEDZIOWA, Biblioteka Uniwersytecka; fot. K. Adamczewski

W dniach 11-13 marca odbył się maraton programowania - CuValley Hack 2022. Wydarzenie zostało zorganizowane przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. Uniwersytet Zielonogórski był jego partnerem, a prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki objął go honorowym patronatem. Impreza, podobnie jak w zeszłym roku przybiegała w formule on-line.
 

Hackathon to ograniczone w czasie wydarzenie, podczas którego pasjonaci programowania mają za zadanie rozwiązać konkretny problem. Ich praca opiera się na szeroko pojętej analizie udostępnionych danych. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120 000 zł.


Podczas II edycji CuValley Hack uczestnicy mieli 40 godzin na stworzenie inspirujących i możliwych do zaimplementowania rozwiązań związanych z hutnictwem miedzi. Zespoły biorące udział w hackathonie musiały skupić się na optymalizacji funkcjonujących procesów pod względem zwiększenia efektywności produkcji, efektywności energetycznej lub minimalizacji występowania awarii. Zadania polegały m.in. na przygotowaniu modelu danych, wyznaczającego jakość katod oraz analiza i poprawa efektywności energetycznej pieca obrotowo-wahadłowego. Uczestnicy mogli liczyć na wsparcie ze strony ekspertów, którzy mogli pomóc w obraniu odpowiedniego kierunku pracy nad projektem oraz podpowiedzieć, w jaki sposób podejść do tematu by rozwiązanie było skuteczne i praktyczne. Zadania oraz agendę można znaleźć na stronie hackathonu http://www.cuvalley.com


W tym roku do konkursu przystąpiło 46 zespołów (prawie 250 osób). Uczestników oceniało Jury w składzie:  

Adam Bugajczuk - wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A. -  przewodniczący jury
Paweł Wroński - główny automatyk, KGHM Polska Miedź S.A.
Jarosław Twardowski - dyrektor naczelny ds. rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A.
dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ - Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego
Przemysław Wiśniewski - dyrektor naczelny, oddział Huta Miedzi „Głogów”
Tomasz Gąbka - główny specjalista – kierownik Działu Rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A.


Dla programistów przygotowano zadania w trzech kategoriach:
 

1 - Przygotowanie modelu danych wyznaczającego jakość katod w oparciu o parametry wsadów oraz parametry procesowe - w tej kategorii pierwsze miejsce zajął zespół CudHacki, a drugie miejsce przyznano zespołowi Anovei,

2 - Optymalizacja energetyczna zespołu pompowego układu chłodzenia Pieca Zawiesinowego – w tej kategorii jury wyłoniło następujących zwycięzców: I miejsce – Digital Twins, II miejsce – Copper Heads

3 - Sztuczny analizator temperatury żużla wewnątrz Pieca Zawiesionowego Huty Miedzi Głogów I – w ostatniej kategorii przyznano I miejsce zespołowi  Miedziaki i II miejsce zespolowi  Cuprum Insight.


Nagroda specjalna Prezesa KGHM Polska Miedź S.A. przypadła  zespołowi Bards.ai  (15 000 zł).
Za zajęcie I miejsca w każdej z kategorii nagrodą było 25 000 zł, natomiast za zajęcie II miejsca  zespoły otrzymały po 10 000 zł.
|

Jury oceniało projekty pod względem: kompletności, jakości merytorycznej, innowacyjności, możliwości praktycznego zastosowania / wdrożenia i potencjału biznesowego.


W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego powstało studio multimedialne hackathonu gdzie została przeprowadzona Konferencja Technologiczna DOLINA MIEDZIOWA, w której wzięli udział: dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, prorektor ds. współpracy z gospodarką, dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Andrzej Kensbok - wiceprezes Zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź S.A., Paweł Ernst - wiceprezes Zarządu ZPPM i Daniel Lichota - prezes Zarządu KGHM Centrum Analityki Sp. Z o.o.


Konferencja była okazją do zapoznania się z możliwościami wykorzystania najnowocześniejszych technologii i rozwiązań z dziedziny data science, robotyki, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Prelegenci, którzy z tej okazji pojawili się na wydarzeniu to uznani na całym świecie eksperci - prof. Michał Kosiński, Associate Professor at Stanford University, poprowadził wykład pt. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – kluczowe trendy i przykłady zastosowania. Natomiast Rob Smedley, Formula 1 Data Science Expert poprowadził wykład pt. Budowanie zwycięskich strategii na podstawie Data Science w Formule 1.


Dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego poprowadził wykład pt. Rola uczelni w podniesieniu poziomu innowacji w dobie rozwoju technologii cyfrowych. Strategia nauki i biznesu.


Podczas konferencji odbył się również panel dyskusyjny Data Science w przemyśle – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy, w którym wzięli udział prof. Michał Kosiński - Associate Professor at Stanford University, Rob Smedley - Formula 1 Data Science Expert, dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ - Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Daniel Lichota - prezes Zarządu KGHM Centrum Analityki Sp. z o.o.


Otwierając konferencję prof. Andrzej Pieczyński podkreślał współpracę Uniwersytetu Zielonogórskiego z KGHM: - Zarówno merytorycznie jak i organizacyjnie współpracujemy z KGHM już od wielu lat w różnych obszarach: energetycznych, wydobywczych, geologicznych itd. Teraz otwiera się nowa ścieżka innowacyjnych technologii cyfrowych, stosowanych w przemyśle, a rozwijanych na uczelni.

Również wiceprezes Zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź S.A. - Andrzej Kensbok mówił o współpracy z UZŚciśle współpracujemy z wieloma uczelniami, z Uniwersytetem Zielonogórskiem również i to już od dłuższego czasu. Współpraca przemysłu z nauką jest dla nas niezwykle istotna, nasze procesy technologiczne wymagają nowych rozwiązań. Rozmawiamy teraz o data science, o zarządzaniu danymi, o prognozowaniu zdarzeń, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, big data – czyli zagadnieniach, które pozwalają sterować złożonymi układami technicznymi w sposób bardziej efektywny, mniej kosztowy i bardziej bezpieczny dla pracowników.
 

 

DSC_5660r.jpg DSC_5685r.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT