Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kamil Haładyn pisze z Teneryfy!

chłopaki na Teneryfie.jpg

Od lewej: Kamil Haładyn i Mateusz Marcinkowski na zboczu wulkanu Teide. Na nimi majestatyczna Droga Mleczna. Fot. Karol Westphal

30 lipca 2018 r.


W maju tego roku pisaliśmy o 2 studentach UZ – Kamilu Haładynie i Mateuszu Marcinkowskim i ich planowanej letniej praktyce na Teneryfie, vide: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?blizej-gwiazd. Poniżej prezentujemy pierwszą relację Kamila z Teneryfy!

 


Od 2 tygodni jesteśmy na praktykach astronomicznych na afrykańskiej wyspie Teneryfa. Przez te 14 dni zobaczyliśmy więcej, niż spodziewaliśmy się zobaczyć przez cały okres praktyk! Już pierwszej nocy pojechaliśmy do krateru wulkanu Teide na wysokość 2 200 m. n.p.m. by podziwiać teneryfskie niebo. To oficjalnie najlepsze niebo do obserwacji astronomicznych na świecie! Byliśmy w szoku! Nigdy nie spodziewaliśmy się, że gołym okiem można dostrzec tak wiele gwiazd! Widać ich tak dużo, że z początku nie byliśmy w stanie zlokalizować gwiazdy polarnej! Szukaliśmy znajomych kształtów konstelacji, a nad nami wisiała majestatyczna droga mleczna. Przez kilka dni przyzwyczajaliśmy się do tego widoku. Astronomowie z Travel Tenerife pokazali nam, jak operują teleskopami i jak wyszukują dalekie obiekty bez udziału komputera i automatycznego wyszukiwania. Ręcznie operują teleskopem szybciej, aniżeli skonfiguruje się program w komputerze. Po prostu znają nocne niebo i wiedzą dokładnie, gdzie są poszczególne obiekty. Nawet te oddalone o miliony lat świetlnych i niewidoczne gołym okiem.

 


Po pierwszym tygodniu nauczyliśmy się wyszukiwać kilka wybranych obiektów, zrobiliśmy rewelacyjne time lapsy drogi mlecznej i nie tylko. Mieliśmy także okazję sprawdzić swoją wiedzę rozmawiając na różnorodne tematy astronomiczne z ludźmi z różnych stron świata. Po pierwszym tygodniu, pojawił się księżyc, a zaraz potem miało miejsce rewelacyjne zjawisko astronomiczne – „krwawe zaćmienie księżyca”. Z tej okazji miał miejsce duży event. Wielu ludzi przybyło na wulkan i obserwowało zaćmienie ze ścian krateru. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie.

 


Pod koniec tygodnia przyszło zamówione przez Travel Tenerife planetarium i w trakcie weekendu przygotowywaliśmy je do pracy. Ma promować wiedzę astronomiczną wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

 

 

Mieliśmy również okazję poznać cechy charakterystyczne wyspy. Spotkaliśmy się z wielonarodowym teamem Travel Tenerife oraz zwiedzaliśmy południową część wyspy. Kąpaliśmy się w Oceanie Atlantyckim, a nawet skakaliśmy do niego z klifów! Teneryfa jest niesamowicie różnorodna, zarówno pod katem klimatu, który jest inny w każdej części wyspy, lecz również kultury, narodowości, kuchni i obyczajów.

 


Cechy charakterystyczne życia i pracy są również w zupełności inne niż te znane nam z Polski. Dopiero obserwując prace teamu Travel Tenerife zdaliśmy sobie sprawę, jak oczywiste dla nas rzeczy mogą okazać się tu niedostępne lub po prostu nie funkcjonujące tak jak w Polsce czy innych znanych nam krajach europejskich. Np. internet jest bardzo ograniczony, w sklepach może po prostu czegoś nie być, a na paczki z Europy trzeba czekać nawet kilka tygodni! Wymaga to bardzo dużego planowania i logistyki jak również szybkiego reagowania na każdy problem.

 

 

W przyszłym tygodniu zostanie dostarczony nowy teleskop – astrofotograf, który został specjalnie zamówiony na potrzeby naszych praktyk. Nie możemy się doczekać zdjęć, które dzięki niemu zrobimy. Bedą dostępne na social mediach i kanale youtube. Oglądajcie!

 

 

Kamil Haładyn
student II roku astrofizyki komputerowej
Wydział Fizyki i Astronomii UZ

 

 

Informacje o pobycie Kamila i Mateusza na  Teneryfie można śledzić na facebook’u http://www.facebook.com/astronomyandscience.centre  oraz oglądać na kanale you tube https://www.youtube.com/watch?v=qVVL26y9CJ4&feature=youtu.be

 

 

Zachęcamy również do posłuchanie rozmowy z Chłopakami, którą przed kilkoma dniami przeprowadził red. Artur Steciąg z Radia Zachód: http://www.zachod.pl/studenci-uz-obserwuja-gwiazdy-nad-teneryfa/

 

My czekamy na kolejną korespondencję Kamila z Teneryfy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT