Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Lubuska technologia na światowym poziomie

algi.jpg

Siedzą od lewej – Ignacy Odważny – burmistrz Sulechowa, dr Roman Kielec – prezen PNT UZ sp. z o.o. w Nowym Kisielinie, prof. Tadeusz Kuczyński – rector UZ, Nader Eyada – ADG HEALTHCARE, Dina Shall – tłumaczka, prof. Clemens Posten z Uniwersytetu Karlsruhe, Grzegorz Szulc – prezes Zarządu ITEO sp. z o.o. Fot. Kazimierz Adamczewski.

7 marca 2017 r.

 

Dziś to jest we wtorek 7 marca br. w rektoracie UZ odbyła się konferencja prasowa dotycząca wizyty w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim egipskich przedsiębiorców, zainteresowanych projektem Lubuskiego Konsorcjum Innowacyjnych Technologii Energii Odnawialnych (LUKON). W konferencji wzięli udział: prof. Tadeusz Kuczyński – rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Grzegorz Szulc – prezes Zarządu ITEO spółka z o.o., prof. Clemens Posten – Uniwersytet Karlsruhe, Ignacy Odważny – burmistrz Sulechowa, dr Roman Kielec – prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego UZ sp. z o.o. w Nowym Kisielinie oraz Nader Eyada – ADG HEALTHCARE.

 

 

Jak powiedział prof. T. Kuczyński celem projektu jest przygotowanie całej technologii produkcji i przetwarzania alg, dzięki czemu końcowy produkt będzie towarem poszukiwanym na rynku. Na potrzeby projektu wybitni uczeni z niemieckich uczelni  wybrali takie odmiany alg, które jeszcze nie były stosowane w przemyśle. Przy pracy nad tym przedsięwzięciem spotkali się  przedsiębiorcy, naukowcy i biznesmeni. Rektor UZ podkreślił przychylność burmistrza Sulechowa Ignacego Odważnego dla powstałego projektu.

 


Grzegorz Szulc – prezes Zarządu ITEO spółka z o.o. podkreślił, że projekt by nie powstał bez wsparcia naukowego. Od powstania koncepcji produktu pracownicy spółki działali ramię w ramię z naukowcami z UZ i pracownikami PNT UZ sp. z o.o., bo – jak stwierdził – „zespół naukowy jest sercem projektu”. Obecnie ITEO sp. z o.o. znajduje się w przededniu realizacji projektu z „własnymi” algami. Zaznaczył, że jest to pierwsze przedsięwzięcie złożone z kilku technologii. Jest nowością nie tylko na rynku europejskim, ale i światowym. Dlatego zostało opatentowane. Obecnie ITEO czeka na zakup działki w gminie Sulechów. Projekt techniczny jest już gotowy. Hodowla alg, koncepcja projektu i wartość inwestycji to łącznie kwota około 50 mln zł.  


Liczy także na współpracę z Egipcjanami, którzy są zainteresowani prototypem instalacji i  taki sam projekt chcą zrealizować u siebie. 

 

Prof. Clemens Posten z Uniwersytetu Karlsruhe podziękował prezesowi G. Szulcowi za zaproszenie do udziału w projekcie. Na niemieckim uniwersytecie pracuje duży zespół naukowców z różnych dziedzin, by opracować najbardziej optymalne warunki do uprawy alg. Choć, jak sam stwierdził, „algi są podobne do ludzi, najlepiej pracują w lekkim stresie”.  

 


Nader Eyada – ADG HEALTHCARE poinformował, że od kilku lat zespół badawczy z jego firmy nie tylko interesuje się algami, ale już z nimi “pracuje”. Ponieważ bardzo spodobał sie im projekt firmy ITEO, chcieliby zawrzeć porozumienie z polskim wykonawcą, na budowę bliźniaczej instalacji w Egipcie. 

 


Ignacy Odważny – burmistrz Sulechowa przypomniał, że jego gmina oferuje inwestorom wiele przywilejów. Działka, na której ma stanąć instalacja, jest już  w części uzbrojona. Zostanie do niej doprowadzona droga oraz pociągnięta linia energetyczna. Działka zostanie wystawiona na sprzedaż 15 maja br. 

 


Dr Roman Kielec, prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego UZ sp. z o.o. w Nowym Kisielinie poinformował, że pracownicy Parku  będą prowadzili badania nad odpornością alg oraz nad ich jak najszybszym wzrostem. Na terenie Parku powstanie demonstracyjna instalacja oraz europejskie centrum badań nad algami. To ostatnie we współpracy z niemieckim partnerem.

 


Szczegóły dotyczące projektu LUKON można poznać klikając w link: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?egipcjanie-zainteresowani-lubusk-technologi-konferencja-prasowa-na-uz

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT