30 mln zł dla UZ

27 września 2018 r.

 

 

30 025 000 zł  to kwota jaką otrzymał Uniwersytet Zielonogórski w obligacjach Skarbu Państwa na finansowanie zadań inwestycyjnych. Symboliczny czek na ręce rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego przekazał dziś podczas wizyty na uczelni, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

- Bardzo mi jest miło, że mogę dziś przekazać dobrą wiadomość dla całej społeczności akademickiej  Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od pierwszego października wchodzi w życie Konstytucja dla nauki, nowa ustawa, która w zasadniczy sposób, chociaż rewolucyjnie, zmieni na korzyść  funkcjonowanie polskich uczelni. Uniwersytet  w Zielonej Górze miał swój bardzo duży wkład w ostateczny kształt tej ustawy, bo skupił wokół siebie grupę dwudziestu kilku uczelni średniej wielkości, uczelni, które sformułowały szereg postulatów i te postulaty znalazły odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie ustawy mówił wicepremier Jarosław Gowin. Bardzo mi jest miło przekazać na ręce pana rektora symboliczny czek. Dla Uniwersytetu w Zielonej Górze łączna wartość tych obligacji wyniesie ponad 30 mln zł.  Serdecznie gratuluje. Wierzę, że te środki pozwolą na jeszcze dynamiczniejszy rozwój uniwersytetu - podkreślił J. Gowin. Są to środki, które naprawdę mogą być kołem zamachowym dalszego rozwoju uniwersytetu, czego Panu rektorowi i całej społeczności akademickiej Zielonej Góry gorąco życzę.

 

Jak zaznaczył minister J. Gowin, oprócz bardzo wysokiego wzrostu nakładu na naukę i  szkolnictwo wyższe w przyszłorocznym budżecie (wzrost o miliard 350 ml zł), rząd wydaje obligacje Skarbu Państwa w łącznej wysokości 3 miliardów złotych, do podziału na wszystkie uczelnie publiczne. Przyjęto założenie, że najwyższa dotacja dla pojedynczej uczelni nie może być większa niż 50 mln zł.

 

 

DSC_0160r.jpg DSC_0165r.jpg
fot. K. Adamczewski. Od lewej: wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. Tadeusz Kuczyński, poseł na Sejm RP - Artur Zasada

 

Rektor UZ  prof. Tadeusz Kuczyński nie krył swojego zaskoczenia i wzruszenia  z otrzymanego czeku. Jak podkreślił, jest to jest ogromna kwota. Uczelnia  w ostatnim roku, starała się w ministerstwie o ok. 10 mln zł, na dofinansowanie  nowego budynku dla Instytutu Elektrotechniki. Dostaliśmy już na to 6 mln zł. Ale teraz te środki pozwolą nam dołożyć 4 mln, jakie są jeszcze potrzebne – powiedział rektor UZ. Planowana jest budowa Centrum Symulacji, związanego z kierunkiem lekarskim, która jest bardzo kosztowna (około 30 mln zł).  Staramy się  pozyskać ponad 20 mln zł na ten cel i na to są przewidziane pieniądze. Natomiast środki z obligacji pozwolą nam zabezpieczyć kwotę, jaką sami musimy sfinansować. Będziemy potrzebowali ok. 5-6 mln zł. To nam wystarczy na wiele takich inwestycji. Jest to niesłychanie ważna sprawa podkreślił.

 

Dziękując Panu premierowi chciałem jeszcze, podziękować za to, że doprowadził do sytuacji, że po raz pierwszy od początku istnienia dotacji i algorytmu odcięty zostanie strumień finansowania  uczelni mniejszych od uczelni, które będą w grupie uczelni badawczych. To ma kluczowe znaczenie. Wcześniej to nie było dostrzegane, pan premier to dostrzegł  i za to wielki dzięki – mówił rektor UZ, prof.  Tadeusz Kuczyński. Uniwersytet Zielonogórski nie był w stanie dotąd rywalizować z uczelniami takimi jak Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski. One  mają dziesięciokrotnie większą dotację niż my. Posiadają same kategorie A, A+ i mają zawsze nadmiar studentów. My nie jesteśmy w stanie, operując jakimkolwiek algorytmem, z nimi konkurować. W tej chwili zostanie to po prostu rozwiązane.

 

3 miliardy zł dla uczelni to największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe po roku 89. Te środki mają być przeznaczone na inwestycje, nie mogą być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń.  1 stycznia 2019 r.  symboliczny czek przybierze realny kształt obligacji Skarbu Państwa i każda uczelnia będzie mogła swobodnie decydować o tym, na co te środki przeznaczyć i kiedy. Obligacje będą oprocentowane, uczelnia może je trzymać na swoim koncie, może też przeznaczyć je na własne inwestycje. Przyznając kwoty dotacji brano pod uwagę m.in. takie kryteria jak: liczba studentów, kategorie naukowe czy wielkość budżetu poszczególnych uczelni.

 

Podczas dzisiejszej wizyty na Uniwersyteie Zielonogórskim, Jarosław Gowin zapowiedział też podwyżki  na uczelniach od 1 stycznia 2019 r. Będą to podwyżki rozłożone na trzy lata, ale od stycznia każdy pracownik zatrudniony na uczelni, i pracownicy naukowi, i pracownicy naukowo – dydaktyczni i kadra administracyjna będą mogli uzyskać wyższe wynagrodzenie.  

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT